SEO

Robots.txt ile Tarama Bütçesi Optimizasyonu

Arama motorlarının internet sitemizde hangi sayfaları ziyaret etmesi gerektiğini belirttiğimiz Robots.txt ile tarama bütçesi optimizasyonu nasıl yapılır?

Web siteleri tasarımlarında, site sahipleri robots.txt dosyaları ile tanışmaya başlar. Arama motorlarının, site alan adının hangi noktalarını taraması gerektiği bilgileri bu dosya içerisinde yer alan komutlarla belirleniyor.

Robots.txt dosyası içeriğinde, arama motorlarına çeşitli talimatlar verecek komutlar yer alıyor. İçerikte yer alan bilgiler, googlobot, Google adshot, googlebot image, yahoo slurp ve bingbot talimatlarının verilmesini sağlayan bilgiler yer alıyor.

Seo çalışmalarında, arama motorlarının önemsiz sayfalar yerine daha önemli sayfaları taraması istenir. Tarama bütçesi optimizasyonu bu işlemlerin yapılmasını sağlar.

Tarama Bütçesi Optimizasyonu Nedir?

Seo tekniklerinde çeşitli terimler kullanılır. Bu terimlerden biriside tarama bütçesi, Google tarayıcıları ve googlebot tarafından kullanılan, günlük kaç sayfanın taranabileceğine karar verilmesini ifade eder.

SEO Nedir?

Googlebot’un web sitesine verdiği değer ve ilgiyi gösteren ifadedir. Arama motoru, web sitesini taramaya başlayacağı zaman site hakkında bilgi sahibi olmak ister. Tarama bütçesi optimizasyonu sitede kaç sayfa olduğunu ve hangi sayfaların öncelikli olarak taranması gerektiğini belirler.

Robots.txt Dosyasında hangi parametreler kullanılır?

Seo tekniklerinin kullanılmasının önemli araçlarından olan robots.txt dosyası içerisinde, disallow ve user-agent komutları kullanılır. Bu komutlar dışında, internet tarayıcılarına göre farklı parametreler de kullanılabiliyor. Bu kelimeler şunlardır.

 • Crawl-delay,
 • Sitemap,
 • Clean-param,

Robots.txt dosyası içerisine yazılacak olun komutlarla ilgili çeşitli nedenlerden dolayı notlarda yazabiliyorsunuz. Yazılacak notlar başına # işareti konulur.

Yandex Komutları

Sadece yandex tarayıcısında kullanılan robots.txt dosyası parametresi crawl-delay yönergesidir. Sunucuda oluşan aşırı indirme isteği ve oluşan yük işlenemediğinde kullanılır. Bu komutun kullanılmasındaki amaç bir sayfa 4.5 saniyeden uzun bir sürede yükleniyorsa bu sayfayı atla demektir.

 • User-agent:*
 • Disallow: /search
 • Crawl-delay: 4.5

Robots.txt dosyası hazırlanırken, internet sitesinin, tarayıcılar tarafından tanınmasını ve işlem yönergelerinin işlenmesini hesaplanır.

Tarama Bütçesi Optimizasyonu Neden Yapılır?

Seo çalışmalarında amaç, internet sitelerinin arama motorları tarafından hızlı taranması ve hızlı bulunmasını sağlamaktır. Robots.txt dosyası içerisine yazılacak olan komutlar, arama motoru botlarını doğru sayfalara yönlendirerek öncelikli sayfaların taranmasını sağlamaktır. Komutlar yardımı ile organik trafik sağlanamayan sitelerin performansının artması sağlanır.

Robots.txt Nasıl Oluşturulur?

İnternet tarayıcılarının site sayfalarını taramaları için kullanılan yönergeleri içeren robots.txt dosya adı küçük harflerle yazılır. Dosya sitenin kök dizinine yerleştirilir ve UTF-8 karakter kodlamasında olmalıdır. Robots.txt dosyalarında, user-agent ve disallow parametreleri kullanılır.

Buna ek olarak WordPress’de otomatik olarak oluşturulurken Rank Math, Yoast SEO ve All In One SEO gibi daha bir çok eklentiyle robots.txt oluşturulabilir.

 • User-agent: istemcilerin genel adıdır.
 • Disallow: Url’ye erişilmemesi gerektiğini bildiren komuttur.

Robots.txt dosyalarında tarayıcı özelliklerine göre farklı parametreler kullanılabiliyor. Parametreler engellenmek istenilen işleme göre ayrı ayrı kodlanabiliyor.

Tarama Bütçesi Optimizasyonunu Etkileyen Faktörler

Arama motorları, sitenin tarama bütçesini belirlerken bazı noktalara dikkat edilmesini sağlıyor. robots.txt dosyasına yazılacak komutlarla erişim yapılacak ya da engellenecek alanlar belirlenir. Tarama bütçesini etkileyen faktörler şunlardır.

 • Sayfaların boyutu,
 • Toplam sayfa sayısı,
 • Site hızı,
 • Backlink,
 • Kopya içerikler,
 • Siteiçi linkleme,

SEO için Backlink Programları Zararlı mı?

Kullanılan kodlama yöntemleri ile arama motorları botları site sayfalarını kolay fark eder ve ona göre hızlı tarama yapar.

Tarama Bütçesi Kontrolü

Robots.txt dosyaları içeriklerini oluşturan googlebot tarafından günlük kaç sayfanın tarandığı ve tarama bütçesi seviyesinin ne olduğu belirli sürelerde incelenir. Tarama bütçelerinin kontrolü search console ekranından yapılır.

Ekran üzerinden ayarlar, tarama istatistikleri raporu ve toplam tarama isteği grafikleri görüntülenir. Günlük olarak sitenizin kaç sayfasının tarandığını görebilir ve inceleyebilirsiniz.

Robots.txt dosyaları oluşturulurken, grup içi komutlar, grup dışı komut çeşitleri ve notlar, yorumlar ana bölümlerinde tüm bileşenler toplanır. Bu çalışmalar, seo destekli çalışmalardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu