SEO

SEO Nedir?

İngilizce’de “Search Engine Optimization” Türkçe ismi ile “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak telaffuz edilen SEO Nedir ve neden yaptırmalısınız?  Kısaca anlatmak gerekirse, web siteniz için SEO yaptırdığınız zaman, ilgili anahtar kelimeler de üst sıralar da çıkmanıza olanak sağlar. Üst sıralar da çıkmanın iki yolu vardır birincisi az önce tanımını yaptığımız SEO ile, ikincisi ise Google Ads reklamları ile ancak konumuz SEO.

Aslında sitelerin doğal yollarla ulaşamayacağı web popülerliğine doğal olmayan yöntemler ile ulaşma sanatıdır şeklinde tabirler kullanılmaktadır. Ancak SEO için bizler aynı şeyi düşünmüyoruz. Çünkü eğer doğal olmasaydı, SPAM işlem olurdu ve arama motorları bu çalışmaları görmezden gelerek engellemeye çalışırdı. Ancak tüm arama motorları Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarını desteklemektedir ve düzene girmesi açısından işlevsel algoritmalar geliştirmektedirler.

Türkiye’de en çok kullanılan ve en prestij sahibi arama motoru tabi Google olunca, işler daha profesyonel ellere bırakılması gerektiğini işaret ediyor. Bu aşamada SEO Uzmanları ve Dijital Pazarlama Ajansları devreye giriyor. Tabi kendiniz de SEO ile alakalı işlemler gerçekleştirebilirsiniz fakat bu aşamada düşünmelisiniz, en ufak hata sonucu ceza alabilir ve aramalardan düşebilirsiniz. İşletmenizi, web sitenizi profesyonel olarak bu işi yapan SEO Uzmanlarına ve Dijital pazarlama ajanslarına bırakmalısınız çünkü arama motorlarının geliştirdikleri algoritmaları yakından takip ederek uygun işlemler gerçekleştirmek ve bunları takip etmek uzun ve tecrübe isteyen bir süreç.

Neden SEO Yaptırmalısınız?

Web sitenizi tasarladıktan sonra, işler bitmiyor. Yatırımınızı daha sağlam zemine inşa etmek gerekir. SEO, size daha sağlam bir yapı da hizmet vermenize olanak sağlayarak oluşturduğunuz internet sitesinin sadece bilenler tarafından girilmesinden fazlasını: sizi tanımayan kişilerin de bulmasını sağlar.

En kaliteli reklam türü, Google’da üst sıralarda olmaktır. Düşünsenize, fiziksel mağazanızın, günde 150.000 kişinin geçtiği bir cadde de olduğunu. Google’da üst sıralar da olmak aynen budur. Örnek verecek olursak; işletmeniz kitap satan bir mağaza. Google’da “Kitap” şeklinde arandığında ilk sırada sizin olmanız demek, ayda 130.000₺’den fazla gelir elde etmeniz anlamına gelir.

SEO dışında hiçbir yatırım yapmadan, Google Ads harcamaları yapmadan ve pazarlama faaliyetlerini sadece dijital tutarak tek kelime ile gelirinizin 130.000₺ olduğu bir dünya daha renkli gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu