SEOWeb

SEO için Backlink Programları Zararlı mı?

Yeni açılmış veya backlink’i olmayan internet siteleri backlink ararken SEO için Backlink Programları kullanıyor, peki bu programlar zararlı mı?

İnternet sitelerini tanıtmak, arama motorlarında üst sıralara çıkarmak isteyen internet sitesi sahipleri ve arama motoru optimizasyonu ile ilgilenen kişiler backlink arayışı yaparken backlink beastmoney robot gibi backlink programları buluyor peki bu backlink programlarını kullanmak ne kadar sağlıklı? İşte bu sorunun cevabını yazımın devamında sizlerle paylaşıyorum.

Google nasıl linklerden hoşlanıyor?

Öncelikle belirtmek isterim bu yazımda arama motoru olarak çalışma yapılan ve en çok tercih edilen Google için konuşuyor olacağım. Google çok gelişmiş algoritmalara sahip ve çekirdeğine her seferinde dahil ettiği güncellemeler ile birlikte yapay-sahte ve spam çalışmaların önüne geçmiştir. Eğer google yapay-sahte veya spam çalışmalarınızı fark ederse yaptığınız bir çok strateji ve seo çalışmalarını çöpe atmaya hazırlanın çünkü artık Google size ceza kesmeye hazırdır. Bu cezalar genel olarak sıralamalarda düşmeniz, anahtar kelimelerde hiç gözükmemeniz veya url’leriniz kaldırılması şeklinde oluyor.
Backlink son zamanlarda Google’ın çok önem verdiği bir konu, gelen güncellemeler ile birlikte bir çok kullanıcı “Backlink değer kaybetti” veya “Backlink’in artık bir önemi yok” dese de artık backlink daha da önemli bir hal aldı ama tabii bunun da incelikleri mevcut.

Backlink Programları Zararlı Mı?

Google gibi arama motorları arama yapan kullanıcılara en uygun sonuçları çıkarmak için çalışıyor ve sonuç sıralamasını etkilemeye yönelik girişimlerin de önüne geçmeye çalışıyor. Pek sevilmeyen bu girişimlerden birisi de backlink programları ile ardı ardına internet sitelerinin link alması. Google bu gibi programları sevmiyor sebebi de aslında çok basit Google doğal seviyor. İnternet sitesine doğal yollar ile alınan linkler sıralamanızı büyük oranda etkilerken doğal olmayan spam sitelerden link almak sizlere sadece moz, semrush gibi seo araçlarında DA kazandırır.

Backlink Programları
Backlink Programları Zararlı mı?

Ayrıca Google gibi arama motorlarının önem verdiği bir şey varsa o da devamlılık. Örnekleyecek olursak kullandığınız backlink programı ile aldığınız linkler bir anda etki edeceği için Google ürkecektir. Kısa sürede yararlı olsa da ilerideki zamanlarda bu yükseliş size ceza almanızı sağlayacaktır.

5 Yorum

    1. Ana site için değil de paravan bloglar kurduğunuz zaman yararlı olabilir. Google’ın otorite anlayışı da değerlerine göreyse money robot çok fazla işe yaramıyor.

  1. Kısa vade işe yarar uzun vadede ise zarar yazar gibime geliyor. 9 aylık sitem var hisse ve coin ler için içerikler üretiyorum. hiç backlink vs almadan ilk 3 de 80 ilk 10da 500 tane sayfam var arada şeytan dürtüyor bu tarz işlere bulaşayım mı diyorum ama sonrasında vazgeçiyorum. sizin de benimle aynı fikirde olmanız tezimi doğrular nitelikte…

    1. Backlink geçmişi araştırıldığında link sayısı ayda 1 tane alırken bir anda 100 tane alınması bizim tarafımızdan bile fark edilirken Google tarafından fark edilmemesi imkansız ve evet kısa vadede mantıklı fakat uzun vadede fazlasıyla zararlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu