Teknoloji

Youtube Music vs Spotify: Hangisi daha iyi?

Bir çok kullanıcının aklını karıştıran karşılaştırma: Youtube Music vs Spotify: Hangisi daha iyi? Fiyat ve Performans arasında hangi seçimi yapmalısınız?

Hem Youtube Music hem de Spotify ücretsiz kullanım hakkı veriyor ücretsiz olarak da kullanabilirken tabi ücretsiz kullanımların arasında da farklar var.  İki müzik çalar da çalma listelerinde ilerlerken aralara reklam sokuyor e haliyle. Ücretsiz haliyle karşılaştıracak olursak reklam dışında olan farklardan birisi de müzik kalitesi: Youtube Music 128kb/s yayın yaparken Spotify 160kb/s’de yayın yapıyor ses kalitesi olarak galip olan Spotify oldu. Ücretsiz kullanımlarda ses kalitesi gibi eksiler olması da gayet normal.

Ücretsiz Spotify mı Youtube Music mi?

Her iki uygulamanın da ücretsiz kullanımı mevcut fakat ikisi arasında tercih yapılacaksa aradaki faktörleri değerlendirmek lazım. İki platformu da mobil kullanıma göre değerlendireceğim bu arada örnek olarak mobil kullanıcıysanız Youtube Music’de çaldığınız müzik esnasında farklı bir uygulamaya geçerseniz müzik arkaplanda çalmayı durduruyor veya aynı şekilde ekranı da kapatırsanız müzik çalmayı kesecektir, masaüstünde bu durum aynı şekilde işlemiyor arka planda dinleyebiliyorsunuz ama. Spotify tarafında ise bu gibi sorunlar yok.

Podcast mi? Video klip mi?

Spotify ve Youtube Music’i ayıran en büyük şeylerden birisi de bu iki olay. Youtube Music kullanıcılarına dinlediği müziklerin kliplerini ve müzik sözlerini gösterirken Spotify’da animasyonlu albüm kapağı özelliği var ve kendini Youtube Music’den ayıran en büyük özelliği Podcastler. Şahsi olarak da Podcastleri takip ediyorum ve şu an Spotify kullanmak için tek nedenim diyebilirim. Ayrıca Balon Haber Ajansı Podcastini de itinayla öneriyorum, oraya da https://open.spotify.com/show/7miGdADjNyzzGnfpYyCL53 buradan gidebilirsiniz 🙂

En iyi müziği hangisi öneriyor?

Arayüz Spotify vs Youtube Music
Arayüz Spotify vs Youtube Music

Youtube Music vs Spotify kapışmasında iki platform da haftalık keşif sunuyor ve ikisi de dinlediğiniz müziklere uygun şarkı önerileri yapıyor. Uzun yıllardır Spotify kullanıcısı olmama rağmen Spotify hala beni çözmüş değil hala anlamsız şarkılar öneriyor fakat Spotify müziklerimi Youtube Music’e aktardıktan sonra bir hafta içerisinde beni çok güzel tamamladı ve bilmediğim çok güzel şarkılar önerdi. Ayrıca Spotify, Apple Music’in kütüphaneleri Youtube Music kadar büyük olmadığı için burada Youtube çok daha güzel işler çıkarıyor.

Kullanım kolaylığı olarak Spotify daha mı iyi?

Tabii ki evet. Youtube piyasaya bir anda atladığı için kullanıcı deneyimini göz ardı etmiş gözüküyor. Spotify’da TV, Tablet, Telefon ve Bilgisayar’da eş zamanlı çalışma özelliği başlı başına çok güzel bir özellik fakat Youtube Music’de şu anlık böyle bir özellik yok. Uygulama tasarımları olarak da Youtube Music çok basit bir tasarıma sahip. Apple Music’den iyi ama Spotify’dan kötü olarak değerlendirebiliriz 🙂

Özet olarak Youtube Music vs Spotify

Son olarak burayı şahsi olarak değerlendireceğim, iki platformun da aktif kullanıcı olarak Bilgisayar’da kullanacaksanız Spotify almanızı öneririm çünkü mobil ile bilgisayardaki Spotify’ı yönlendirebiliyorsunuz onun dışında mobil kullanıcı olarak değerlendirmek istersek Youtube Music Spotify’a göre bir tık daha kalitesiz gelse de ikisi de 320kbps ses  yayını yapabiliyor ve ayrıca Youtube Music müzikleri çok daha yüksek sesli veriyor.

Ekşi Youtube Music vs Spotify Hakkında ne düşünüyor?

Biliyorum, orayı da merak ediyorsunuz 🙂 İşte Ekşi sözlükten sizler için topladığım en iyi yorumlar:

 • ~içerik olarak aman aman fark yok sadece youtube altyapısından dolayı bir tık daha iyi.
  ~spotify ses kalitesi olarak çok net daha iyi.
  ~spotify’in şarkı sözleri eklememe boykotu ne kadar sürecek bilmiyorum ama youtube music’e şarkı sözleri eklendi.
  ~app olarak android tarafında spotify daha sağlam. spotify’ın windows app’ı da var.
  ~liste oluşturma tarafında spotify daha başarılı.
  ~ücret olarak youtube premium dahil olması youtube music’i çekici kılıyor ancak geliştirilmesi gereken çok özellik var.
 • spotify’da aradığım her müziği bulamadığım için mutsuzdum sonra hesabı kapattırıp youtube premium üyeliği satın aldım. şimdi de youtube converter ile müzik indirmişim de onu dinliyormuşum gibi hissettiğim için mutsuzum. ikisine de 10 üzerinden verebileceğim puan sadece 8. birbirlerine göre bazı üstün tarafları var ama genellersek biri diğerine kesinlikle üstün değil.

Yazımın sonuna geldik ayrıca şuradan diğer yazılarıma bakabilir, şuradan da spotify’dan takip edebilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu